.

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w FieldCollectionItemEntity->fetchHostDetails() (linia 422 z /var/www/clients/client23/web31/web/sites/all/modules/field_collection/field_collection.module).

Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze (Ochla)

     Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze to miejsce szczególne – położone na skraju lasu, przy leśnym źródlisku tworzy niesamowite teatrum dawnej wsi. Zobaczymy tu wiele niezwykłych zabytków kultury ludowej z regionu lubuskiego. M.in. drewniane chałupy z przełomu XVIII i XIX wieku przeniesione z terenu Dolnych Łużyc, tradycyjną wiejską zabudowę z terenu Zachodniej Wielkopolski. Jest wśród niej jedna z najstarszych w Polsce drewnianych chałup – datowana na 1675 chata z Potrzebowa.  Muzeum posiada jedyną w Polsce, plenerową ekspozycję architektury winiarskiej wraz z największą zachowaną drewnianą prasą. Obok XVIII - wiecznej wieży winiarskiej z Budachowa uprawiane są dwie winnice - pierwsza w dawnej technice palikowej i druga - we współczesnej formie, szpalerowej.
Nieopodal wieży odtworzono typową, podziemną piwnicę na wino. Muzeum jest organizatorem licznych tematycznych imprez plenerowych oraz warsztatów związanych z życiem wiejskim. W swojej ofercie posiada ok. 20 warsztatów edukacyjnych. Można wybrać spośród zajęć związanych dawnymi pracami gospodarskimi takimi jak wyrób mąki, masła, lnianego płótna i innych.
Tradycją skansenu są organizowane od wielu lat imprezy plenerowe pod nazwą „Winobranie w skansenie” i „Święto miodu” którym towarzyszą: jarmark win, miodów oraz pokazy lubuskich winiarzy i pszczelarzy, sprzedaż sadzonek winorośli, akcesoriów do produkcji wina, kiermasz wyrobów rękodzielniczych, a także występy artystyczne regionalnych zespołów.

Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze (Ochla)
Ochla-Muzealna 5
66-006 Zielona Góra , LU
Lubuskie PL
Numer telefonu: 
48 68 321 15 91

Winnica

Rok założenia: 
1 994
Powierzchnia: 
8,0 a
Ile osób może jednorazowo odwiedzić: 
100

Dojazd

Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Parking samochodowy
40 miejsc
Dojazd PKP

 Do wyboru mamy także zajęcia z zakresu rzemiosła i sztuki ludowej takie jak: zdobienie pisanek, tworzenie palm, malarstwo na szkle, kwiaty z bibuły tkactwo, garncarstwo, kowalstwo oraz różnego typu zajęcia para teatralne jak jasełkowy teatr cieni, zabawy z folklorem czy historię o Świętym Mikołaju.
W ofercie muzeum są również zajęcia pod nazwą „Tradycje winiarskie”. Prowadzone na winnicy w sąsiedztwie osiemnastowiecznej wieży winiarskiej z Budachowa. W trakcie zajęć poznajemy, bogate tradycje winiarskie związane z regionem lubuskim oraz sami tłoczymy winny sok przy użyciu zabytkowych urządzeń.
Na terenie skansenu można zorganizować różnego typu imprezy typu wesele, spotkanie integracyjne, ognisko na wyspie itp.

Cykliczne wydarzenia

Kaziuki
Miejsce: 
Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze z/s w Ochli
Termin: 
Ostania niedziela przed Niedzielą Palmową
Ginące zawody
Miejsce: 
Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze z/s w Ochli
Termin: 
Początek czerwca
Święto miodu
Miejsce: 
Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze z/s w Ochli
Termin: 
Lipiec