.

Next article

Artykuł w Gazecie Lubuskiej - "Na szlaku wina i miodu."

 
Time to read
1 minute
Read so far
November 26, 2015 - 10:06
0 comments

         Lubuskie słynie z bogatej tradycji, kultury, ale i ma też swoje tajemnice, które czekają na chcących je odkryć turystów. Nic przecież tak nie fascynuje, jak możliwość poznania, odkrywania nowego i nieznanego. Towarzyszący temu dreszczyk emocji zachęca do odwiedzenia tej pięknej, malowniczej i bogatej krainy, na której znajduje się „Szlak Wina i Miodu”. To właśnie w okolicach Winnego Grodu, w miejscach nawet, gdzie się tego nie spodziewacie znaleźć można tak charakterystyczne dla regionu winnice.

         „Bachus, bóg wina i winorośli poniósł śmierć z rąk tytanów, a jego krew zrosiła wybrzeża Morza Śródziemnego, Francję, okolice Renu i Mozeli. Kilka zabłąkanych kropli spadło również na tereny południowej i zachodniej Polski - w tym na Ziemię Lubuską. A wszędzie, gdzie spadły rozrosły się wspaniałe winorośle (...)”



         To jedynie legenda, jednak prawdą jest, że już od X wieku tereny zachodniej krainy wzbogacały liczne winnice, których pojedyncze „owoce” możemy spotkać w lokalnych lasach. Widok klimatu sprzed kilkuset lat, zakamarków, gdzie znajdowały się tętniące życiem winnice - jak głoszą legendy i przeróżne opowieści - był niesamowity i przyciągał turystów, robiąc na nich ogromne wrażenie. Lubuski region winiarski na stałe zapisał się w sztuce. Powstały o nim piosenki, poematy, legendy, obrazy i rzeźby. To wszystko zachowało się do dzisiejszych czasów i można podziwiać m.in. w zielonogórskim Muzeum Wina oraz Lubuskim Centrum Winiarstwa położonym w Zaborze. (...)  LINK DO CAŁAŚCI ARTYKUŁU